Postaw na wygodę! Zamień wodę butelkowaną na filtrowaną

Ekologia, cena, wygoda użytkowania – te wszystkie kwestie znacząco różnią się w przypadku wody butelkowanej i filtrowanej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice. 

Picie wody jest niezbędne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa pozytywnie na pracę naszych stawów, serca, odpowiada za rozprowadzanie składników odżywczych w organizmie, a także za koncentrację i odporność. Jaką wodę wybrać? 

Woda butelkowana vs woda filtrowana 

Woda w plastikowej butelce różni się od filtrowanej w domu pod wieloma względami. Nie chodzi tylko o jej skład, ale także o kwestie związane ze środowiskiem, zarządzaniem domowym budżetem czy codziennym komfortem. 

Ekologia to pierwsza, podstawowa różnica. Woda sprzedawana w sklepie najczęściej rozlewana jest do plastikowych butelek PET, które są jednorazowego użytku. Tworzywo sztuczne rozkłada się w środowisku kilkaset lat, a na dodatek tylko w niewielkim stopniu trafia do recyklingu. Co więcej, dostarczenie zgrzewek butelek do hurtowni i sklepów generuje petromile (wskazują one, ile energii trzeba zużyć, by dowieźć produkt na miejsce i ile zanieczyszczeń to powoduje). Słowem, picie kranówki i jej filtrowanie pozwala znacząco ograniczyć stertę plastikowych, szkodliwych dla środowiska naturalnego butelek jednorazowego użytku. 

Oszczędności to kolejna różnica. Cena wody butelkowanej, podobnie jak innych produktów, wciąż rośnie. Odpowiada za to m.in. wysoka inflacja. Podczas gdy litr wody butelkowanej kosztuje ok. 2 zł, litr wody wodociągowej – ok. 1 grosza. To znacząca różnica – nawet gdy dodamy do tego koszty wymiennych filtrów! 

Nie mniej istotny jest codzienny komfort. Kupowanie wody w butelkach plastikowych wiąże się nie tylko z wydawaniem pieniędzy, ale także dźwiganiem ich do domu. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku osób starszych, z problemami z kręgosłupem i osób nie zmotoryzowanych. Filtry pozwalają na filtrowanie wody w domu. Nie musimy nosić ciężkich butelek. W przypadku filtrów przepływowych wystarczy postawić szklankę pod kran i odkręcić wodę! 

Rodzaje filtrów do wody 

Najczęściej stosowane filtry do wody to filtry mechaniczne, zmiękczające wodę i węglowe. Pierwsze z nich zatrzymują rdzę, piasek, żwir, zawiesinę i związki koloidalne. Chronią także sprzęty AGD wykorzystujące wodę przed zanieczyszczeniami i, w rezultacie, awarią. Więcej informacji o urządzeniach do filtrowania wody znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.

Filtry zmiękczające wodę usuwają magnez oraz wapń. Twarda woda może wysuszać włosy, podrażniać skórę i tworzyć kamień na urządzeniach AGD, np. wewnątrz pralek i zmywarek. Filtry węglowe pochłaniają nieprzyjemny w zapachu i smaku chlor. 

Jaki filtr do wody wybrać? 

Wkłady filtrujące mają w sobie najczęściej trzy powyższe rodzaje filtrów.  Wodę możemy filtrować za pomocą dzbanków filtrujących, a także filtrów podzlewozmywakowych i butelek filtrujących.