Jakie dokumenty wymagane są podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, który zaciągamy na zakup nieruchomości, może być to dom, mieszkanie czy działka, będzie wiązał się z potrzebą załatwienia wielu formalności.

Bank będzie oczekiwał od nas dostarczenia dokumentów, które dotyczą zatrudnienia, osiąganych dochodów lub też dokumentów księgowych, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą. Należy przeczytać na stronie internetowej banku, w którym chcemy uzyskać kredyt, jakie dokumenty potrzebne są do złożenia wniosku.

Jakie dokumenty wymagane są podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Dokumenty związane ze zdolnością kredytową

Na podstawie dokumentów analitycy banku będą oceniali naszą zdolność kredytową, ocenią czy kwota, którą się ubiegamy, może zostać nam przyznana, w niektórych przypadkach może być to nieco mniejsza kwota. Wiele zależy od wkładu własnego, charakteru zatrudnienia, niekiedy zależy także od branży, w której pracujemy, czy też stanowiska. W celu weryfikacji zdolności kredytowej powinniśmy przedstawić umowę o pracę, stosunek służbowy, uzyskiwane dochody. Może być to także emerytura, renta, różne świadczenia dodatkowe, które co miesiąc wpływają na nasze konto. Bank może poprosić o wyciąg z konta bankowego, przedstawienie zeznań podatkowych za poprzednie lata. Innym dokumentem może być wycena nieruchomości, może być to wycena wykonana przez rzeczoznawcę, którego sami określamy, lub też często bank będzie polegał na wycenie własnego rzeczoznawcy.

Potrzebne będą także dokumenty, które dotyczą mieszkania lub też domu, w przypadku rynku pierwotnego należy przedstawić numer księgi wieczystej, dokumenty dotyczące transakcji, może być to przykładowo umowa przedwstępna z deweloperem, ze spółdzielnią mieszkaniową, ale też różne umowy w formie rezerwacji. Możemy przestawić także dotychczasowe potwierdzenia wpłat na rzecz spółdzielni od dewelopera, jeżeli mieszkanie wcześniej było spłacane. Procedury analizy zdolności kredytowej klienta często trwają dość długo, dlatego możemy zaoszczędzić czas korzystając z pomocy doradcy kredytowego, który będzie wiedział, który bank wymaga konkretnych dokumentów, możemy także składać wnioski w kilku bankach, aby łatwiej porównać oferty.

Jeżeli posiadamy pełną dokumentację, możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny Kraków jest miastem, gdzie możemy znaleźć wielu specjalistów w dziedzinie finansów, bankowości, którzy mogą znacznie pomóc nam w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny. Będzie to znalezienie korzystnej oferty pod względem finansowym, pomoc w przygotowaniu dokumentów, jak również negocjacja z bankiem dotycząca wysokości różnego rodzaju opłat dodatkowych wiążących się bezpośrednio z kredytem.